hostí

 

Bratislava sa dnes stala hlavným mestom vody

Nesrovnal na konferencii Mestá a voda
Bratislava 25. októbra 2016 – V rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ sa v utorok 25. októbra v Bratislave uskutočnilo ďalšie významné podujatie – medzinárodná konferencia Mestá a voda, na ktorej sa zišli najväčší odborníci na vodný manažment zo Slovenska aj zahraničia, aby diskutovali o závažných otázkach súvisiacich s vodou a udržateľným rozvojom miest. Manažment vody totiž patrí aj medzi hlavné priority nášho predsedníctva v Rade EÚ.
 

 
 
Konferencia Mestá a voda v Bratislave ako hlavnom meste predsedajúceho štátu v Rade EÚ je pokračovaním  konferencie v holandskom hlavnom meste vody – meste Leeuwarden a tematicky na ňu nadviazala. 

Dnešnému stretnutiu s medzinárodným zastúpením odborníkov na vodné hospodárstvo predchádzala vedecká konferencia Bratislava a voda, z ktorej vzišli výstupy slovenských odborníkov a expertov pre koncipovanie posolstva primátora Bratislavy pre primátorov a starostov slovenských miest, ale aj Európy, o hospodárení s vodou v mestách, najmä v časoch klimatických zmien a ich negatívnych vplyvov na kvalitu života v urbanizovanom prostredí. 

„Strategické hospodárenie s vodou v čase ekologickej krízy a rozvíjajúceho sa urbanizmu predstavuje výzvu pre mestá, na ktorú musíme byť pripravení. Klimatické zmeny a strategické hospodárenie s vodou, aj keď jej nedostatok v našich zemepisných šírkach zatiaľ výrazne nepociťujeme, vyžaduje systematické preventívne riešenia, ktorých sa týka aj posolstvo plynúce z výstupov konferencie ako nezávislej platformy, ktorou chceme ísť vzorom a nastaviť rámec aj ďalším mestám,“ informoval vo svojom posolstve o vode v mestách primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Klimatické zmeny sa výraznou mierou podpisujú na trvalo udržateľnom rozvoji mesta vrátane vody ‒ zásobovania mesta pitnou vodou, ochrany vodných zdrojov a akceptovateľného udržateľného manažmentu s pitnou, odpadovou či zrážkovou vodou. To sa týka aj efektivity využívania vodných zdrojov a smart riešení v tejto oblasti pri posune Bratislavy na úroveň ostatných európskych metropol čerpajúc z ich pozitívnych skúseností.

Hlavná architektka Bratislavy a zároveň odborný garant konferencie Mestá a voda v spojitosti s podporou udržateľného hospodárenia so zrážkovou vodou poukázala na príklad Bratislavy, ktorá poskytuje finančný príspevok na takýto typ hospodárenia, ktoré si nachádza čoraz viac priaznivcov. V rámci projektu Bratislava sa pripravuje na zmenu klímy mesto zase realizuje projekty zelených striech, chystá sa obnova parčíka na Svoradovej či obnova zelene na Námestí slobody. 

Voda je život a mestá sú živé organizmy, prepojenie týchto dvoch zložiek je nevyhnutnosťou na zabezpečenie každodenného života. Rovnako ako je nevyhnutné zabezpečenie vodných zdrojov a prístupu k vode v zodpovedajúcej kvalite a množstve, kde sa v súvislosti so zmenou klímy stále  vo väčšej miere striedajú suchá s obdobiami prívalových dažďov a kvôli vysokému počtu nepriepustných povrchov sa stáva čoraz väčším problémom bezpečné zásobovanie vodou. Mesto Bratislava ako mesto na rieke musí neustále myslieť na bezpečnosť svojich obyvateľov aj čo sa týka protipovodňovej ochrany.

S meniacimi sa požiadavkami na rozvoj mesta sa mení aj spôsob využitia riek a ich okolia, rovnako tak aj v Bratislave, ktorá je mestom na rieke. Obnovou a revitalizáciou sa mestám darí vytvárať atraktívne verejné priestory pri zohľadňovaní nárokov na bezpečnosť svojich obyvateľov aj čo sa týka protipovodňovej ochrany. Nehovoriac o inováciách v oblasti vodného manažmentu šetrných k životnému prostrediu.

Podľa primátora starostovia a primátori európskych miest, zástupcovia vodárenských organizácií a výskumných inštitúcií pôsobiacich v oblasti inovácií a vodného hospodárstva musia užšie spolupracovať pri formulácii základov novej politickej agendy, ktorá by podporila udržateľný manažment vody v mestách v zmysle „Mysli globálne, konaj lokálne!“. Preniesť tento cieľ do mestských politík pri tvorbe jednotnej Európskej vodnej agendy, ktorá podporuje udržateľný manažment vody v mestách, ktorá vychádza z Agendy 2030, ktorú krajiny sveta prijali na septembrovom samite OSN 2015 v New Yorku.

Súčasťou medzinárodného podujatia MESTÁ A VODA zameraného na odbornú verejnosť boli a sú aj sprievodné podujatia pre širokú verejnosť zahŕňajúce výstavy či exkurzie na miesta, ktoré približujú vodu z viacerých uhlov pohľadu, napr. v Bratislavskom vodárenskom múzeu, fotografická výstava vodných nádrží na nádvorí Primaciálneho paláca pri Soche sv. Juraja, výlety do kalibračného laboratória Výskumného ústavu vodného hospodárstva a iné. 

Medzinárodná konferencia Mestá a voda sa realizovalo s podporou Európskej komisie pod záštitou UNESCO, SK PRES a Ministerstva životného prostredia SR.  

 
Kontakt: Ing. Iveta Kešeľáková
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 25.10.2016 / 25.10.2016

Kontext

Umiestnenie: Zložky dokumentov > PREDSEDNÍCTVO
 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


Dalšie zdroje

 
Stary most

BRATISLAVA HOSTÍ PREDSEDNÍCTVO EÚ


Konferencia mestá a voda

Konferencia Mestá a voda/ Conference Cities & Water

 

Kalendár akcií

 

<< Január 2019 >>

týždeňPoUtStŠtPiSoNe
53. týždeň31123456
1. týždeň78910111213
2. týždeň14151617181920
3. týždeň21222324252627
4. týždeň28293031123
5. týždeň45678910

Cesta: Titulka


Informácie v päte